Wymagania odzieży roboczej dla przychodni medycznej

Odzież robocza jest niezbędna na wielu stanowiskach pracy, do których zalicza się także przychodnia medyczna i inne podobne placówki. W przypadku takich miejsc pracy odzieżą roboczą jest specjalistyczna odzież medyczna. Jakie musi ona spełniać cechy i kto musi jej koniecznie używać?

Kto nosi odzież medyczną?

Obowiązek noszenia odzieży medycznej w miejscu pracy mają pracownicy szpitali, przychodni, pogotowia, laboratoriów, aptek oraz sanepidu czy centrów krwiodawstwa. Brak odzieży medycznej podczas kontroli jest bardzo dobrze widoczna, ponadto musi spełniać szereg wymogów. Z tego powodu odzież medyczną najlepiej zamawiać ze specjalistycznych sklepów medycznych, gdyż wtedy mamy pewność, że odzież ma odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z wymogami prawnymi. Co na temat odzieży medycznej mówi prawo?

Odzież medyczna a prawo

Wytyczne na temat odzieży medycznej występują zarówno w prawie polskim jak i prawie unijnym. W Polsce przepisy na ten temat znajdują się w kodeksie pracy (pracodawca musi zapewnić odzież roboczą zabezpieczającą przed szkodliwymi dla zdrowia czynników) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r (wymagania fachowe i sanitarne oraz sterylizatornie). Z kolei przepisy unijne określa odzież medyczną jako materiał medyczny, który musi spełniać określone normy. Odzież niespełniająca norm unijnych nie może być przedmiotem handlu.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]