Własny lokal biurowy czy wynajem?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania lokalu biurowego. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie możliwości – wynajem nieruchomości lub jej zakup. Która z tych możliwości jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy? W tym przypadku możemy rozpatrywać sprawę w podobny sposób jak ma to miejsce z mieszkaniem. Wynikać będą z tego podobne wady i zalety, ale z pewnymi różnicami, o których warto pamiętać.

Wynajmowanie lokalów jest najczęściej spotykanym sposobem na prowadzenie działalności usługowej. Najważniejsze jest, aby biuro znajdowało się w miejscu które jest często odwiedzane przez ludzi. Wszyscy z nich mogą być potencjalnymi klientami, którzy po zobaczeniu naszego szyldu będą chcieli skorzystać z którejś ze świadczonych przez nas usług. Do takich miejsc można zaliczyć rynek miasta, centra handlowe itd. Są to więc takie miejsce, w których rzadko kiedy mamy możliwość lokalu na własność. Jedyną możliwością jest wynajęcie powierzchni biurowej na określony czas. Dlatego jeżeli zależy nam na dobrej lokalizacji to będziemy skazani na wynajmowanie lokalu biurowego. Wiele osób preferuje tę formę, ponieważ wie, że gospodarka jest nieprzewidywalna i może okazać się, że firma nie przetrwa próby czasu, a zostawanie z kredytem wziętym na zakup nieruchomości jest dużym problemem.

Kupno nieruchomości ma sens jedynie wtedy, gdy działamy na rynku już od dłuższego czasu i nie chcemy płacić tak dużo za wynajem. Wtedy kupno lokalu będzie miało sens, bo miesięczna rata kredytu może być zbliżona do opłat, a jednocześnie przybliża nas to do stania się właścicielem lokalu. Opłaca się też kupować nieruchomości za gotówkę – jest to wartość, która jest znacznie stabilniejsza niż pieniądze, które podlegają zmienności walutowej i nie są tak cenne jak faktycznie posiadanie nieruchomości.

Podsumowanie

Nasuwają się proste wnioski – większość osób będzie wynajmowała lokal biurowy, bo z ich perspektywy jest to rozwiązanie lepsze i bezpieczniejsze. Nieliczni będą mogli pokusić się na własny lokal biurowy, co również z ich punktu widzenia będzie korzystniejsze. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana osobno, ponieważ nie ma tutaj złotego środka, który można odnieść do każdego przedsiębiorcy z osobna.

Ocena czytelników
[Głosów: 1   Average: 5/5]