Praca stacjonarna a praca zdalna

W dzisiejszych czasach, w dobie coraz szybszego internetu i łatwości komunikacji możliwe stało się pracowanie na odległość zamiast pracy w biurze. Praca zdalna ma swoje zalety i wady i nie każdy zawód można wykonywać zdalnie. O czym należy pamiętać?

Rodzaje pracy zdalnej

Praca zdalna polega na pracy poza siedzibą firmy, gdy wysyłamy efekty naszej pracy przez internet. Jeśli praca nie wymaga kontaktu fizycznego z pracodawcą lub jej wyniki są niematerialne to praca taka może być wykonywana zdalnie. W taki sposób mogą pracować jedynie przedstawiciele wolnych zawodów, takich jak graficy, rysownicy, tłumacze oraz redaktorzy. Pracę zdalną można podzielić na permanentną (pełny wymiar pracy zdalnej), naprzemienna (praca w biurze i praca zdalna) lub uzupełniająca (praca zdalna tylko w wyjątkowych przypadkach).

Zalety i wady

Praca zdalna dla pracodawcy daje okazję na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników mieszkających daleko od siedziby firmy. Dla pracownika zaletą jest brak kosztów dojazdu, wygoda oraz możliwość większej pensji. Wadą takiego rozwiązania dla pracodawcy jest brak kontroli nad pracownikiem oraz gorsza atmosfera z powodu braku relacji międzyludzkich. Dla pracownika wadą musi być duża samokontrola, brak kontaktu z innymi pracownikami oraz mniejsza możliwość nauki od bardziej doświadczonych pracowników.

Podsumowując

Praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie mamy możliwości dojazdu do siedziby firmy. Firma oszczędza na zakupie sprzętu i może ona zyskać na doświadczeniu dzięki specjalistom z całego świata.

Ocena czytelników
[Głosów: 1   Average: 5/5]