Pożyczka od pracodawcy z funduszu świadczeń socjalnych

W polskim prawie przewidziana została możliwość udzielenia pożyczki pracownikowi przez pracodawcę. Pieniądze w tym przypadku wypłacane są ze środków funduszu świadczeń socjalnych lub też z innych środków obrotowych i przeznaczonych do tych celów. Taka forma pożyczki jest znacznie korzystniejsza dla pracownika, ze względu na preferencyjne warunki. W tym celu konieczne jest sporządzenie umowy pożyczki – w formie pisemnej, gdy kwota przekraczać będzie 500 złotych.

Zapisy umowne

Umowa taka powinna zawierać przede wszystkim kwotę na jaką udzielona zostanie pożyczka oraz oprocentowanie (gdy takie zostanie nałożone, często jest niskie lub w ogóle go nie ma). Konieczne jest też ustalenie okresu na jaki została ona udzielona oraz określenie sposobu spłaty (ilość rat, wysokość spłaty itd.) Konieczne jest też ustalenie celu takiej pożyczki – jeżeli jest ona zaciągnięta przez pracownika na cele mieszkaniowe to nie może być spożytkowana na żadne inne cele. Zachodzi konieczność przedstawienia faktur oraz umów do wglądu pożyczkodawcy, czyli pracodawcy.

Karta kredytowa (pixabay.com)
Karta kredytowa (pixabay.com)

Spłata zobowiązania

Bardzo ważną kwestią jest określenie tego jak będzie wyglądała spłata zobowiązania w momencie, gdy w międzyczasie zostanie wygaszony stosunek pracy. Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do rozwiązania umowy przed spłaceniem całej pożyczki. Konieczne jest ustalenie zasad, aby później nie było niedomówień i dodatkowych problemów. Szczególnie, że bardzo często stosuje się metodę spłacania rat, która opiera się na potrącaniu kwoty z wynagrodzenia pracownika.

Skutki podatkowe

Bardzo ważną kwestią jest również zorientowanie się w skutkach podatkowych jakie taka pożyczka zaprowadzi. Nie będzie ona wywoływać żadnych dodatkowych obowiązków w zakresie podatku dochodowego. Będzie tak jedynie wtedy jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek oraz zasady ich udzielania są jednakowe dla wszystkich pracowników. Jeżeli któryś z tych warunków nie został spełniony to powstanie wtedy dochód, który należy już rozliczyć w zeznaniu podatkowym.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]