Nie tylko oprocentowanie… Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat?

Coraz większe grono Polaków wybiera lokaty jako sposób oszczędzania. Większość osób przy podejmowaniu decyzji kieruje się przede wszystkim oprocentowaniem. Chociaż jest to istotny parametr tego typu produktów bankowych, należy pamiętać jeszcze o kilku kwestiach.

Sprawą oczywistą jest, że lepiej ulokować środki na lokacie oprocentowanej na poziomie 4,00% niż na lokacie 1,20%. Problem w tym, że wysokość zysków to tylko jeden z czynników decydujących o atrakcyjności tego produktu. Dlatego wyboru dobrej lokaty nie należy sprowadzać wyłącznie do oprocentowania. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, przeglądając ranking dostępny np. na https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych.

Istotna kapitalizacja odsetek

Zysk kształtuje również kapitalizacja odsetek. Od tego, kiedy będą naliczane odsetki zależy ich wysokość.

Najczęściej mamy do czynienia z kapitalizacją:

  • sukcesywną – dokonywaną w trakcie trwania lokaty, np. co kwartał, co miesiąc, każdego dnia
  • na koniec umowy – dokonywaną dopiero w momencie wypłaty depozytu.

Większy zysk można osiągnąć w przypadku kapitalizacji sukcesywnej – im częściej do niej dochodzi, tym większe wypracowane odsetki. Dzieje się tak z uwagi na istnienie tzw. procentu składanego. Doliczane systematycznie odsetki stają się częścią kapitału, w efekcie czego kolejne odsetki naliczane są już z wyższej kwoty, itd.

Całkowita lub częściowa utrata odsetek w przypadku zerwania umowy

Lokaty bankowe “zamrażają” kapitał na wiele miesięcy – szczególnie w przypadku lokat długoterminowych. Dlatego ważne jest zweryfikowanie umowy pod kątem utraty odsetek w razie zerwania umowy przed zapadalnością. W większości przypadków klient traci wszystkie wypracowane dotychczas odsetki – nie ma przy tym znaczenia, że do końca lokaty pozostał np. jeden dzień.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji i zapewnić sobie “furtkę” w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, warto dotrzeć do ofert lokat z częściową utratą odsetek. Dobrym przykładem jest lokata Fair Play z oferty Idea Banku – klient ma możliwość wcześniejszego zerwania depozytu bez całkowitej utraty odsetek (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-fair-play).

Minimalna i maksymalna kwota depozytu

Decydując się na lokaty bankowe, należy zwrócić uwagę na dopuszczalne kwoty depozytów. Istotną rolę odgrywa nie tylko minimalna kwota, ponieważ nie w każdym przypadku będzie można ulokować 100 tys. złotych.  Warto bowiem mieć świadomość, że często banki ustalają górny limit depozytu na 10 tys. złotych – szczególnie w przypadku wysoko oprocentowanych produktów.

Mając spory kapitał i chcąc ulokować go na jednej lokacie, warto wziąć pod uwagę np. lokatę Happy Plus z oferty Idea Banku. Tutaj maksymalny depozyt może wynieść nawet 100 tys. złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus).

Jak widać, istnieje wiele czynników decydujących o wyborze konkretnej lokaty. Dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby, by zdecydować się na produkt spełniający oczekiwania.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]