Od odpowiedzialności nie uciekniesz, czyli błędy biura rachunkowego.

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza ci prowadzący firmę jednoosobową, decyduje się na powierzenie ksiąg i rozliczeń swojego biznesu zewnętrznym biurom rachunkowym. Jest to ogromne odciążenie i ułatwienie sobie codziennej pracy, jednak nie zwalnia od odpowiedzialności w oczach instytucji państwowych.

Współpraca z biurem rachunkowym jest rozwiązaniem praktykowanym obecnie przez długą listę przedsiębiorstw. Dużo łatwiej i często także taniej jest powierzyć dokumentację księgową doświadczonym specjalistom w tej dziedzinie niż szkolenie własnego pracownika lub zatrudnianie wewnętrznej księgowej w firmie.

To, że prowadzenie ksiąg rachunkowych jest wykonywane przez osoby spoza własnego przedsiębiorstwa nie zmienia faktu, że w razie niewłaściwego rozliczenia odpowiedzialność spada na właściciela. Od momentu zawarcia umowy o wykonywanie czynności księgowych na biuro rachunkowe obowiązuje spółkę tydzień na zgłoszenie tego faktu Urzędowi Skarbowemu.

Od tej chwili mimo przeprowadzania wszelkich czynności związanych z fiskusem, biuro rachunkowe nie odpowiada za zobowiązania podatkowe swoich klientów. Ci zaś mogą zostać ukarani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urząd Skarbowy za nieterminowe wykonanie wpłat należnych za podatki, zaniżanie zobowiązań podatkowych lub znaczne zawyżenie kwot zwrotu związanych z VAT.

Kara jest w takiej sytuacji nieunikniona i jedynym wyjściem dla poszkodowanego przez nierzetelne biuro rachunkowe przedsiębiorca może walczyć na drodze cywilnej o odszkodowanie za popełnione pomyłki i źle wykonane zobowiązania.

Na taki krok ustawa przewiduje aż trzy lata, jednak zwykle sprawy tego rodzaju trwają bardzo długo i są uciążliwe dla obu stron, więc lepiej zaopatrzyć się w cierpliwość w walce o swoje. Ważne jest zatem to, aby dokładnie określić w treści zawieranej z biurem rachunkowym umowie zakres obowiązków, które na nie przechodzą. Tylko taka umowa będzie dostatecznym argumentem na uzyskanie kwoty odszkodowania wypłacanej przez firmę ubezpieczeniową. Kolejnym, niezbędnym argumentem będzie wskazanie błędów księgowości i wykazanie związków pomiędzy nimi, a poniesionymi przez firmę stratami.

Z pewnością w takiej sytuacji, będąc ofiarą nierzetelnego biura warto walczyć o swoje. Najlepiej zaś uniknąć podobnej sytuacji zawczasu, sprawdzając kompetencje, opinie innych klientów i posiadane przez upatrzone biuro rachunkowe OC, które gwarantuje satysfakcjonującą kwotę odszkodowania. Jeśli chcemy mieć gwarancję dobrze wykonanej pracy przez biuro warto sprawdzić także czy dysponuje ono certyfikatem eksperta usług księgowych wydawanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Jego posiadanie wymaga od biur księgowych corocznego doszkalania, co daje większe prawdopodobieństwo niepopełnienia rażącego i niosącego przykre konsekwencje błędu. Na koniec pamiętajmy jednak, że nie we wszystkich sytuacjach sprawy zakończą się pokrzywdzeniem biura rachunkowego i bądźmy krytyczni również wobec samych siebie. Do wielu nieprawidłowości dochodzi bowiem przez zaniedbania po stronie klienta, który dla przykładu nie dostarczył w terminie wszystkich potrzebnych księgowym dokumentów.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]