Niemiecki doradca podatkowy Steuerberater – w czym może pomóc?

euro-tax-zwrot-podatku-niemcyNiezmiennie od kilku lat Niemcy należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków polskiej emigracji zarobkowej. Jedną z najliczniejszych grup zakładających firmy w Niemczech są właśnie Polacy. Według danych Polskiej Ambasady w Berlinie każdego roku rejestrowanych jest około 170 tys. jednoosobowych działalności, tzw. Gewerbe, których właścicielami są nasi rodacy. Prowadzenie takiej firmy często wiąże się z wieloma formalnościami, wyjaśniamy więc, dlaczego warto w tej kwestii zaufać Steuerberaterowi – niemieckiemu doradcy podatkowemu.

Doradztwo podatkowe jest istotnym elementem każdej działalności biznesowej. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Niemiec kluczowa jest współpraca z niemieckim doradcą podatkowym posiadającym właściwą wiedzę i umiejętności do tego, aby odpowiednio zastosować indywidualne rozwiązania księgowo – podatkowe.

W teorii tytuł Steuerberater to certyfikat jakości przyznawany przez Niemiecką Izbę Podatkową. Zawód ten został powołany ustawą o doradztwie podatkowym (StBerG), w tym celu, aby doradcy podatkowi reprezentowali oficjalnie podatników przed niemieckimi Urzędami Skarbowymi. Uważa się, że firma, posiadająca takie uprawnienia to pewny i rzetelny partner w biznesie. Steuerberater oraz nadawany firmom tytuł Steuerberatungsgesellschaft, to w Niemczech nic innego jak potwierdzenie posiadanych kwalifikacji oraz wysokiej jakości świadczonych usług.

W praktyce Steuerberaterzy to osoby lub podmioty posiadające wzorową opinię. Tego typu eksperci, cieszą się wysokim zaufaniem ze strony podatników jak i urzędów, z którymi na co dzień współpracują. Firmy oraz eksperci zajmujący się doradztwem podatkowym dzięki temu tytułowi zyskują wiele możliwości – również z korzyścią dla swoich klientów.

Co wyróżnia Steuerberatera?

  • Usługowe sporządzanie deklaracji podatkowych wiąże się z przejęciem przez Stuerberatera pełnej odpowiedzialności za rozliczenie swojego klienta. W momencie, gdy wystąpi jakikolwiek błąd i zostanie nałożona kara pieniężna, podatnik ma prawo dochodzić roszczeń u swojego doradcy podatkowego.
  • W sporządzanych deklaracjach doradcy muszą ujawnić przed urzędem swoje dane. Pomoc w sprawach podatkowych musi być całkowicie jawna, co nakazuje prawo. Firma świadcząca usługi jako Steuerberater, gwarantuje całkowicie bezpieczne i zgodne z prawem rozliczenie.
  • Warto również pamiętać o tym, że informacje związane z rozliczeniem przedkładamy urzędowi w Niemczech – a tamtejsi urzędnicy słyną z szczególnej precyzji i dbałości o każdą nawet najmniejszą rzecz. Dobry Steuerberater, dzięki swojej wiedzy i kompetencji wie na co zwracać uwagę w rozliczeniach podatkowych i jak uzyskać maksymalnie wysoki zwrot podatku z Niemiec lub zasiłek na dzieci Kindergeld.
  • W przypadku właścicieli Gewerbe istotne jest przestrzeganie terminów. W przeciwnym wypadku niemieckie urzędy mają prawo naliczać znaczne kary pieniężne. Standardowy czas na wypełnienie danego zobowiązania wynosi miesiąc, a w przypadku braku reakcji zwrotnej sprawa przechodzi natychmiast w akt wykonawczy – co dla wielu podatników jest problematyczne. Współpraca z niemieckim doradcą podatkowym zapewnia stały kontakt z Urzędem oraz terminowe wykonywanie usług, dzięki czemu podatnik nie zostanie obciążony karami finansowymi.
  • Przekazanie rozliczenia działalności gospodarczej Steuerberaterowi daje również gwarancję, że zostaną naliczone wszelkie przysługujące prawem ulgi podatkowe. Dzięki posiadaniu niezbędnych kwalifikacji i znajomości prawa niemieckiego Steuerberater wie jakie ulgi można zastosować w każdym indywidualnym przypadku.
  • Kolejną istotną zaletą współpracy w certyfikowanym doradcą podatkowym jest prowadzenie przez niego bieżącej ewidencji księgowej. W przypadku Gewerbe znaczenie ma zbieranie paragonów i rachunków, ponieważ koszty, które ponosi podatnik wpływają na zmniejszenie wysokości podatków do zapłacenia. Steuerberaterzy zajmują się również wystawieniem rachunków, co dla większości właścicieli firm jest znacznym ułatwieniem.

Wachlarz usług Steuerberatera jest dość szeroki, wspiera właścicieli firm jak i osoby pracujące na umowę o pracę zapewniając fachową pomoc i profesjonalizm. Warto, więc zaufać tego typu podmiotom, ponieważ na bieżąco śledzą zmiany w niemieckim prawie i za pomocą dostępów do autoryzowanych programów urzędowych wysyłają deklarację online. Firmy te, przygotowując zeznanie podatkowe starają się uzyskać dla podatnika jak najwyższy zwrot podatku, biorąc przy tym odpowiedzialność za wysłane deklaracje. W Polsce większość firm wciąż przerzuca odpowiedzialność na swojego Klienta, a następnie pobiera za to opłatę – zupełnie niesłusznie. Rozliczenie niemieckiego podatku w takiej firmie to dla klienta nie tylko prawna ale również finansowa pułapka – mówi Anna Nowacka z Euro-Tax.pl, firmy specjalizującej się w zwrocie nadpłaconego podatku za pracę za granicą.

Ocena czytelników
[Głosów: 2   Average: 3/5]