Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologiczna

Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologiczna (zwana potocznie książeczką sanepidowską) wymaga się przy zatrudnianiu osób, które wykonywać będą obowiązku np. w branży gastronomicznej. Jest to jeden z wymogów formalnych, na który należy zwrócić szczególną uwagę – posiadanie jej znacząco zwiększa szansę na uzyskanie zatrudnienia. Warto zadbać o jej wyrobienie wcześniej, a nie w momencie znalezienia oferty pracy. O książeczkę sanepidowską może starać się każdy – otrzyma ją jednak ta osoba, która pomyślnie przejdzie przez badania.

Komu potrzebna jest książeczka sanepidu?

Książeczka jest wymogiem koniecznych przy pracach, w których może dojść do zarażenia innych osób. Dotyczy to również uczniów, którzy pobierają naukę w kierunku, w którym może dojść do zakażenia osób postronnych. Wymagania te dotyczą pracowników, którzy zajmują się nie tylko wytwarzaniem żywności, ale również jej pakowaniem, przewożeniem, przechowywaniem itd. Dotyczy to również przemysłu farmakologicznego i lekarstw.

Badanie laboratoryjne próbki krwi (pixabay.com)

Badanie laboratoryjne próbki krwi (pixabay.com)

Badanie lekarskie

W czasie przeprowadzania badań sprawdza się czy dana osoba nie jest zakażona niebezpiecznymi chorobami: durem brzusznym, durami rzekomymi (A, B, C), Salomnellą, Shigellą, gruźlicą itd. Jeżeli badanie zakończy się wynikiem negatywnym, czyli niestwierdzona zostanie obecność drobnoustrojów chorobotwórczych to książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych jest wydawana takiej osobie.

Książeczkę wyrabia się w siedzibie Sanepidu. Tam konieczne jest oddanie materiału do badań – próbek krwi oraz kału. Po kilku dniach otrzymuje się wyniki badań, z którymi należy udać się do lekarza medycyny pracy. To właśnie on podejmuje decyzję odnośnie zdrowia pacjenta. Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań. Orzeczenie wydawane prze lekarza może zawierać dwa wpisy – o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy lub też o trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy.

Jak długo jest ważna książeczka sanepidowska?

W prawie nie zostało określone na jaki okres ważne jest badanie. Decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie wyników badań oraz własnej wiedzy i doświadczenia. Wiele zależy też od miejsca zatrudnienia, jak również charakteru wykonywanej pracy. Opłatę za wyrobienie książeczki ponosi pracodawca (w przypadku pracowników) lub są one finansowane ze środków publicznych (w przypadku uczniów).

Ocena czytelników
[Głosów: 6   Average: 3/5]