Jak radzić sobie z podatkami?

Każdy z nas musi płacić podatki, a także co roku wypełniać zeznania podatkowe PIT. Choć niedawno składanie PITu zostało znacznie uproszczone poprzez serwis internetowy, to wciąż wiele osób wypełnia je ręcznie, a to nie jest prosta sprawa. O czym należy pamiętać podczas płacenia podatków?

Sposoby opodatkowania

Po pierwsze warto się dowiedzieć, czy rozliczamy się na zasadach ogólnych, gdzie podstawę opodatkowania stanowi dochód, czy też jest to ryczałt, gdzie podstawą opodatkowania jest przychód. W niektórych przypadkach sposób jest narzucony, ma przykład zasady ogólne obowiązują podczas zbycia papierów wartościowych, akcji czy nieruchomości, a w sposób zryczałtowany opodatkowuje się należności licencyjne, wygrane w konkursach, świadczenia czy odszkodowania.

Małżonkowie i dzieci

Jeśli samodzielne wypełnienie PITu jest dla nas zbyt trudne, to doradca podatkowy Jaworzno na pewno nam pomoże. Jeśli jednak chcemy to zrobić samodzielnie, to należy wiedzieć w jaki sposób należy to zrobić. Jeśli podatnik posiada rodzinę, to podatnik może opodatkować się razem ze współmałżonkiem, jednak musi istnieć między nimi wspólność majątkowa. Jeśli chodzi o dzieci, to rodzic może się opodatkować razem z dzieckiem do czasu, gdy dziecko jest niepełnoletnie.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]