Jak działa kasa fiskalna online?

Kasy fiskalne online w firmach oferujących różne towary i usługi są rzeczą coraz bardziej powszechną i za niedługi czas, także obowiązującą każdego. Będąc jednak początkującym właścicielem działalności gospodarczej, który dopiero planuje zakup takiego urządzenia, zagadką może być to, czym są i jak one działają. Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych online?

Czym jest kasa fiskalna?

Nazwa „kasa fiskalna” jest bardzo powszechna, jednak prawidłowy termin brzmi „kasa rejestrująca”. Lepiej oddaje ona fakt, do czego służy to urządzenie, a mianowicie do gromadzenia informacji, dotyczących obrotu podatku od sprzedaży detalicznej. W Polsce można wyróżnić kilka ich rodzajów jak terminale kasowe, kasy komputerowe, drukarki fiskalne i kasy ERC, POS czy iPOS. Najnowszą kategorią tych urządzeń, jest też kasa online, która powstała w wyniku rozwoju technologicznego, a jej celem jest ułatwienie gromadzenia danych i ich dalszego przekazywania, a co więcej, ma przeciwdziałać zjawisku szarej strefy sprzedaży.

Jak działa kasa fiskalna online?

Czym różni się kasa fiskalna online od pozostałych typów tych urządzeń? Przede wszystkim swoim działaniem, które opiera się na nieco innych zasadach. Kasa fiskalna online bezpośrednio i automatycznie przekazuje dane do odpowiednich urzędów (mojafiskalna.pl), chodzi tutaj przede wszystkim o Centralne Repozytorium Kas. To znaczne ułatwienie, ponieważ nie ma potrzeby późniejszej weryfikacji pamięci urządzenia. Działa to w sposób automatyczny, co oznacza, że wszystkie dane są przekazywane regularnie i bez potrzeby ingerencji przedsiębiorcy. Co jest niezwykle istotne, od stycznia 2020 roku, weszły w życie nowe przepisy, które regulują, kto musi posiadać kasę fiskalną właśnie w takiej postaci.

Kogo obowiązuje kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online to w miarę nowy typ urządzeń rejestrujących sprzedaż towarów i usług. Choć obowiązek ich posiadania wszedł w życie, nie obejmuje on wszystkich typów działalność. Okres wprowadzania tych urządzeń do użytku został rozciągnięty w czasie. Od stycznia muszą go posiadać warsztaty samochodowe, stacje paliw i warsztaty wulkanizacyjne. W przypadku gastronomii, sprzedawców węgla i tak zwanych usług krótkotrwałego zakwaterowania, obowiązek obejmie ich od lipca tego roku. Jeszcze więcej czasu w celu przestawienia się na kasy fiskalne online mają kosmetyczki, fryzjerzy, lekarze czy prawnicy i inne usługi – te działalności obowiązek obejmie od stycznia 2021 roku.

Kasa fiskalna online a tradycyjna – jakie różnice?

Przede wszystkim mają one możliwość generowania oprócz paragonów tradycyjnych, także te elektroniczne – e-paragony. Dodatkowo kopiują drukowane dane i zapisują je w pamięci, a użytkownik nie ma do nich dostępu. Ponieważ są to kasy online, posiadany przez nie system aktualizuje się automatycznie, pobierając dane z serwera producenta. Musi też ona działać wspólnie z terminalami płatniczymi, a połączenie to pozwoli na pełną współpracę i unikanie ewentualnych błędów.

Warto wspomnieć także o obowiązkowej fiskalizacji, w przypadku kas online, w momencie ich uruchomienia, zostają przekazane wszystkie dane o urządzeniu i jego właścicielu, jednocześnie zostaje też przydzielony numer ewidencyjny, w czym pomaga serwisant, w trakcie instalacji. Najważniejszą funkcją jest jednak to, że kasy online automatycznie przesyłają dane do urzędów. Muszą być też one połączone z siecią w sposób ciągły, dzięki czemu zapewniona zostanie stała praca i dostęp do wszystkich funkcji.

Jakie informacje przesyłają kasy fiskalne online?

Tradycyjnie kasy po fiskalizacji, generowały specjalny raport i musiało to następować w określonym czasie — zazwyczaj w ciągu miesiąca. W przypadku kas fiskalnych online informacje są automatycznie przekazywane co kilka godzin. Chodzi tu przede wszystkim o takie dane jak fiskalizacja i informacje o podatniku, dane z paragonów, informacje o różnych zdarzeniach, jak przeglądy techniczne, raporty dobowe, a także informacje o zmianach stawek podatkowych i zamiach adresów punktów sprzedaży.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]