Ergonomia w biurze

Ergonomia pracy w biurze jest rzeczą bardzo istotną. Wpływa ona na jakość pracy osób zatrudnionych i wpływa na lepszą atmosferę podczas pracy. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może powodować problemy z bolesnością kręgosłupa i wystąpieniem zwyrodnień. Jest to więc problem nie tylko uciążliwy, ale już szkodliwy. Pracodawca musi stworzyć takie warunki do pracy, które nie będą powodowały takich problemów i będą zmierzały do zapewnienia jak najlepszych warunków do wykonywania powierzonych obowiązków.

Monitory ekranowe

Szczególną uwagę należy skupić na pracy, która wykonywana jest przed monitorami ekranowymi. Jeżeli dana osoba pracuje więcej niż 4 godziny w ciągu dnia w takim trybie to jest to już zaliczane do czynników uciążliwych. Najważniejszą rzeczą będzie dostosowanie stanowiska komputerowego do konkretnego pracownika. Powinien mieć on regulowany fotel (kąt nachylenia oparcia, wysokość siedziska), który będzie posiadał stabilne podparcie (co najmniej 5 punktów podparcia). Na dodatek ważne jest, aby posiadał on podłokietniki, które są w stanie nieco odciążyć ręce podczas pracy.

Dostosowanie stanowiska komputerowego nie jest jednak jedyną rzeczą, która ma znacznie. W wielu sytuacjach ogromnie istotną rzeczą będzie również umożliwienie pracownikowi na robienie sobie 5 minutowych przerw po każdej przepracowanej w ten sposób godzinie. Jest to ważne i przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia oczu oraz odciążenia mięśni karku.

Wentylacja

W biurze istotną rolę odgrywa wentylacja. Pracownicy muszą posiadać dostęp do świeżego powietrza – dzięki temu są w stanie pracować wydajniej, ponieważ organizm jest dotleniony. Gdy jego poziom zaczyna spadać to ludzie stają się mniej skoncentrowani i senni. Sprzyja to powstawaniu błędów i owocuje ogólnym spadkiem wydajności pracy.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]