Czy można jakoś sprawdzić czy dostanę kredyt?

Wielu z nas zastanawia się czy można jakoś sprawdzić maksymalną kwotę kredytu bankowego, jaką jesteśmy w stanie pozyskać? Wiadomo przecież, że jeden klient jest bardziej wypłacalny, i tym samym bardziej zamożny, inny zdecydowanie mniej. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy w ogóle dostaną jakąkolwiek pożyczkę w banku?

Osoby zarabiające najwięcej zwykle mogą pozyskać w banku niebagatelne kwoty pieniędzy. Jednak klienci „premium” zwykle nie potrzebują zaciągać kredytów konsumpcyjnych, ewentualnie pożyczki dla swojej firmy bądź rozwój przedsiębiorstwa. Inaczej sprawa wygląda w przypadku konsumentów zarabiających średnią krajową, lub co gorsza, najniższą stawkę brutto. Taki klient zanim zdecyduje się na wizytę w banku w celu pozyskania pożyczki zastanawia się często, czy w ogóle ją dostanie, a jeśli tak to w jakiej maksymalnej kwocie?

Instytucje bankowe zanim wydają decyzję o przyznaniu kredytu lub nie, muszą dokładnie zweryfikować potencjalnego pożyczkobiorcę. Do tego celu służą im specjalne narzędzia, z których banki korzystają bardzo chętnie. Jednym z nich jest weryfikacja w BIK – bazie wszystkich klientów banków gromadzącej historię kredytową każdego, kto kiedykolwiek z usług finansowych korzystał. Posiadając negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej możemy być pewni, że bank odmówi nam udzielenia nawet najmniejszej pożyczki. Dziś każdy z nas może sprawdzić swoją historię kredytową w BIK-u, rejestrując się na stronie tej instytucji i pobierając darmowy raport o swojej osobie.

Co w przypadku gdy nasza historia jest pozytywna lub w ogóle jej jeszcze nie posiadamy? Banki korzystają z swego rodzaju wzoru, który pozwala im określić granicę pomiędzy przyznaniem pożyczki, a decyzją odmowną. Największy na to wpływ na stosunek stałych miesięcznych zarobków do regularnych, także stałych kosztów. Osobom w stanie wolnym czyli tak zwanym singlom o wiele łatwiej będzie zdobyć kredyt, niż tym mającym dzieci na utrzymaniu. Pod warunkiem jednak, że zarabiają znacznie powyżej kosztów swojego utrzymania, plus miesięczna rata zobowiązania.

Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej jest po prostu wysłanie zapytania do banku (np. przez internet) lub wizyta w najbliższej placówce kredytodawcy. Wstępną decyzję kredytową możemy też uzyskać dzwoniąc na infolinię wybranego banku.

Ocena czytelników
[Głosów: 0   Average: 0/5]