Rok 2007 i światowy kryzys finansowy

W przeszłości świata zdarzały się już kryzysy światowe, jednak ten, który swój początek miał w połowie 2007 roku odbił się szerokim echem na niemal całym świecie. Kryzys ten zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych z powodu zapaści na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka. Kryzys ten okazał się tak rozległym, że swoim zasięgiem objął nie tylko same Stany Zjednoczone, ale i wiele krajów Europy i nawet Rosję. Bez problemów nie obyło się również na terenie naszego kraju. Upadło wiele światowych banków i pojawił się kryzys nawet na rynku pracy oraz rynku surowców w latach 2008-2009.

W latach kryzysu wiele banków ogłosiło upadłość (pixabay.com)

W latach kryzysu wiele banków ogłosiło upadłość (pixabay.com)

Bezpośrednia przyczyna kryzysu finansowego

Za bezpośrednią przyczynę światowego kryzysu gospodarczego na rynkach finansowych i bankowych uznaje się problemy runku kredytów hipotecznych, które udzielane były przez Amerykańskie banki przy wysokim ryzyku spłaty osobom, które nie miały na tyle odpowiednich możliwości finansowych, by poradzić sobie z ich spłatą Kredyty subprime – tak pokrótce je określano – stały się swego rodzaju zabezpieczeniem obligacji składających się z kilku prostszych. Były one masowo sprzedawane w celach inwestycyjnych przez prywatne instytucje finansowe oraz największe banki amerykańskie oraz europejskie. Niewypłacalność całkiem sporej liczby osób, które wzięły takie kredyty hipoteczne, spowodowała, że zabrakło gotówki na rynku kredytowym, co wywołało niestabilność wielu instytucji. Z czasem zaczęły upadać mniejsze i nawet światowe banki.

Skutki kryzysu finansowego

Skutki załamania finansowego odczuł cały świat, choć w najbardziej niekorzystnej sytuacji stały się Stany Zjednoczone. Miliony osób straciły pracę oraz dach nad głową. Domów nie brakowało ludziom przed kryzysem, jednak zmieniło się do diametralnie, gdy ludzie zaczęli traktować domy jako swego rodzaju lokatę zabezpieczającą, w pewnym momencie niektórzy ludzie posiadali nawet po kilka domów. Za główny symbol kryzysu finansowego lat 2007-2010 uznaje się upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers, który swoją upadłość ogłosił 15 września 2008 roku.

Ocena czytelników
[Głosów: 1   Average: 5/5]