Uszlachetnianie druku

Uszlachetnianie druku to najprościej rzecz ujmując nanoszeniu specjalnych substancji lub powłok w czasie wydruku. Proces ten ma na celu poprawienie atrakcyjności druku oraz zwiększenie jego trwałości. W obecnej chwili dobre drukarnie oferują bardzo dużą ilość różnego rodzaju metod uszlachetniania druku.

Foliowanie

Foliowanie jest jednym z najprostszych sposobów na uszlachetnianie druku. Jest ono obecnie oferowane praktycznie prze każdą drukarnię. Foliowanie polega na powleczeniu folią zadrukowanej powierzchni. Powłoka może być matowa lub błyszcząca. Foliowanie jest doskonałym sposobem na poprawienie trwałości wydruku, dlatego metoda ta jest masowo stosowana na przykład w przypadku wizytówek.

Foliowanie – lakier UV

Kolejną popularną metodą uszlachetniania druku jest nakładanie lakieru UV. Dużą zaletą tego sposobu jest to, że lakier może być nałożony tylko na niektóre partie wydruku. Powierzchnie zabezpieczone lakierem mają też bardziej szlachetny wygląd.

Nakładanie lakieru UV oraz foliowanie to dwie różne techniki jednak uzyskany z ich pomocą efekt jest bardzo zbliżony. W niektórych drukarniach można zamówić oprócz nałożenia foli także zastosowanie dodatkowych elementów takich jak na przykład hologramy.

Tłoczenie

Tłoczenie polega na wykonaniu wypukłego druku przy pomocy specjalnej matrycy. Wytłoczyć można nie tylko druk, ale także inne elementy takie jak na przykład wzory czy grafiki. Proces ten może odbywać się w temperaturze otoczenia lub w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Wyższa temperatura sprawia, że materiał jest bardziej podatny. Niektóre drukarnie oferują wykonanie tłoczenia w jeszcze wyższych temperaturach, pozwala to uzyskać dodatkowy efekt wizualny.

Fleksografia

Fleksografia to technika umożliwiająca uzyskanie druku wypukłego. Druk flexo wykorzystuje się najczęściej w czasie druku opakowań, książek, prasy i etykiet. Największą zaletą tej metody jest to, że można ją zastosować na bardzo różnych podłożach. Niestety czasami dochodzi do odkształcania się form podczas druku.

Farby Pantone

Wykorzystanie w czasie druku farb Pantone nie jest typowym uszlachetnieniem. Jest to natomiast pewna forma druku pozwalająca uzyskać bardzo szeroką gamę kolorów. Technika ta daje możliwość użycia kolorów niedostępnych w przypadku standardowego druku (CMYK). Farby Pantone znacznie podnoszą atrakcyjność wydruku, przez co można je traktować jako formę uszlachetnienia.

 

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]