Sprawdź kiedy potrzebne jest biuro rachunkowe.

Jeśli jesteś posiadaczem własnej firmy lub masz w planach jej założenie będziesz musiał podjąć decyzję odnośnie prowadzenia księgowości. Opcje są dwie – możesz próbować prowadzić ją na własną rękę lub poszukać biura rachunkowego.

Kiedy warto oddać księgowość w ręce wykwalifikowanej firmy, a kiedy działać samemu?

Zlecanie prowadzenia księgowości na zewnątrz jest uzasadnione w sytuacji gdy nie masz żadnej wiedzy z dziedziny księgowości. Teoretycznie rzecz biorąc wszystkiego można się nauczyć, zwłaszcza mając dostęp do sporej bazy artykułów i poradników w internecie. Niestety nie zawsze korzystanie z nich jest proste, może się bowiem okazać, że zła interpretacja przepisów przysporzyła firmie sporo problemów. ZUS czy Urząd Skarbowy nie będą traktować Cię ulgowo tylko dlatego, że jesteś początkujący i dopiero się uczysz. Każdy błąd może Cię słono kosztować.

Taka samodzielna nauka wymaga również nakładu czasu – jeśli go nie masz również daj sobie spokój z prowadzeniem księgowości na własną rękę. Lepiej poświęcić czas na robienie czegoś na czym się dobrze znasz i generowanie nowych zleceń i pozyskiwaniem klientów. Ciężko będzie skupić się na rozwijaniu firmy gdy twój czas pochłania wgłębianie się w przepisy i ich interpretacje. Poza tym firma musi na siebie zarabiać, może więc lepiej temu poświęcić swój czas.

Biuro rachunkowe może się przydać z jeszcze jednego powodu – podmioty świadczące usługi z zakresu księgowości muszą posiadać ubezpieczenie OC, które jest zabezpieczeniem na wypadek popełnionego przez biuro błędu. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa twojej firmy.

Jednym z argumentów najczęściej podawanych przez podmioty, które prowadzą księgowość samodzielnie jest chęć ograniczenia kosztów. Nie jest tajemnicą, że współprac z biurem wiąże się z dodatkowymi wydatkami dla firmy. Mogą one wydać się sporym obciążeniem zwłaszcza dla podmiotów nowych, które dopiero się rozkręcają. Z drugiej jednak strony koszty obsługi księgowej przy niedużej firmie będzie niewielki, a przedsiębiorca będzie miał spokojną głowę i czas by zając się rozkręcaniem biznesu.

Jak znaleźć godne zaufania biuro? Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z wyszukiwarki, w której reklamuje się wiele firm – wystarczy wpisać odpowiednie hasło np. dobre biuro rachunkowe lublin lub dobra księgowa Lublin. Jeśli nie masz czasu na przeszukiwanie sieci – warto popytać wśród znajomych i innych przedsiębiorców – może akurat ktoś zna i może polecić dobrego księgowego.

Ocena czytelników
[Głosów:1    Średnia:5/5]