Prowadzenie księgowości firmy na własna rękę

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba rzetelnie się do tego przygotować, czyli posiąść odpowiednią wiedzę z tej dziedziny. Rachunkowość to dział, w którym nie ma miejsca na błędy, dlatego powinniśmy zdać sobie sprawę jaka odpowiedzialność na nas ciąży, jeśli podejmiemy się tego zadania. Czy warto?

Samodzielna księgowość kontra usługi biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości przedsiębiorstwa na własną rękę ma swoje plusy i minusy. Do zalet można zaliczyć fakt, że oszczędzamy określoną sumę pieniędzy, jaką musielibyśmy przeznaczyć na usługi biura. Ponadto mamy na bieżąco możemy śledzić stan naszych finansów, analizować go i wyciągać wnioski. Z drugiej strony mamy czynniki, które mogą zniechęcić do prowadzenia samodzielnej rachunkowości. Po pierwsze zajmuje to naprawdę masę czasu, a dodatkowo trzeba na bieżąco przyswajać wiedzę z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości. Jesteśmy zobowiązani do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, przechowywania księgi przychodów i rozchodów w wersji papierowej. Musimy również pamiętać o terminach składania różnego rodzaju dokumentów.

Najlepsze rozwiązanie

Jeśli przedsiębiorca chce w większej mierze skupić się jedynie na prowadzeniu biznesu, to biuro księgowe w Katowicach jest idealnym rozwiązaniem. A co wtedy zyskujemy? Więcej czasu na inne sprawy związane z działalnością firmy oraz stały kontakt z profesjonalnymi księgowymi, którzy zapewniają wsparcie i doradztwo. Dodatkowo, jeśli dojdzie do sytuacji, że biuro popełniło błąd, to przedsiębiorca ma możliwość ubiegać się o odszkodowanie. W ramach obsługi rachunkowej wszelkie dokumenty przechowuje biuro, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla szczególnie małych przedsiębiorstw. Korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego to gwarancja właściwego prowadzenia całej dokumentacji.

Księgowość to pracochłonne zajęcie wymagające specjalistycznej wiedzy i znajomości przepisów. W momencie, kiedy decydujemy się na samodzielne prowadzenie rachunkowości bądź zlecenie tego zadania biurze rachunkowemu, musimy oszacować, która z tych opcji będzie bardziej odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]