Pracowałeś za granicą i chciałbyś uzyskać zwrot podatku? Norwegia Ci na to pozwala!

Wyjazd za granicę wiąże się z poniesieniem licznych kosztów. I choć zarobki w innych krajach europejskich mogą być wyższe niż te, które oferują polscy pracodawcy, to bardzo często wraz ze wzrostem płacy rosną także koszty utrzymania w wybranym przez Ciebie miejscu. Mamy jednak dobrą wiadomość! W wielu państwach możesz starać się o zwrot podatku. Jednym z takich krajów jest Norwegia, która umożliwia ubieganie się o odzyskanie nadpłaconych składek wszystkim swoim mieszkańcom. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz tego dokonać? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat norweskiego systemu podatkowego.

Zwrot podatku – Norwegia. Komu przysługuje możliwość ubiegania się o odzyskanie nadpłaconych składek?

Dokonanie corocznego rozliczenia z norweskim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe, jednak gdy zrezygnujesz z tej możliwości, to zrobi to za Ciebie urzędnik. W takich sytuacjach nie bierze się pod uwagę żadnych przysługujących odpisów, przez co tracisz swoją szansę nie tylko na uzyskanie ulg, lecz także na wysoki zwrot podatku. Norwegia bardzo poważnie podchodzi do kwestii składania corocznych deklaracji. Dlatego też, jeśli w przesłanym pod Twój adres Selvangivelse/Tax Return znalazły się jakieś błędy, a Ty nie zgłosiłeś ich przed dokonaniem automatycznego rozliczenia, narażasz się na karę finansową. Zazwyczaj jest to aż 30% karnego podatku dochodowego. W takich sytuacjach masz możliwość złożenia odwołania, jednak musisz zrobić to w ciągu następnych 10 lat.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby móc ubiegać się o zwrot podatku w Norwegii?

Podobnie jak i w innych państwach, tak i w Norwegii, aby móc ubiegać się o jak najwyższy zwrot podatku, musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty. Wśród nich nie może zabraknąć:

  • rocznego zestawienia dochodów za dany okres podatkowy, w którym przedstawiono łączną sumę wynagrodzenia oraz składek potrąconych na poczet zaliczki podatkowej,
  • Selvangivelse/Tax Return, czyli wstępnego rozliczenia podatkowego, które otrzymujesz od norweskiego urzędu skarbowego na przełomie marca i kwietnia; dokument wysyłany jest drogą pocztową.

Niezbędne będą także kody PIN do systemu Altinn/MinID, dzięki którym możesz zalogować się na swoje konto na stronie urzędu skarbowego. Dostęp do profilu umożliwia ubieganie się o zwrot podatku drogą internetową. Norwegia pozwala również swoim pracownikom na staranie się o właściwe zniżki, np. odliczenie kosztów podróży z i do miejsca pracy. Pamiętaj jednak, że musisz posiadać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą wysokość poniesionych wydatków.

Zwrot podatku – Norwegia. Wypróbuj kalkulator wysokości należnej Ci kwoty

Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w dokonywaniu rozliczeń podatkowych. To właśnie na ich stronach internetowych masz możliwość sprawdzenia, jak wysoki zwrot podatku Ci przysługuje. Norwegia najczęściej posiada osobny kalkulator, przy pomocy którego możesz obliczyć sugerowaną wysokość należnej Ci kwoty. Możesz odnaleźć go, wpisując w wyszukiwarkę Google zwrot podatku Norwegia kalkulator. Wystarczy, że wypełnisz wszystkie pola, wpisując informacje zawarte między innymi w przesłanym Ci Selvangivelse/Tax Return, aby już po chwili poznać przysługujący Ci zwrot podatku. Norwegia i jej system podatkowy nie mają żadnych tajemnic przed specjalistami z firm, które profesjonalnie zajmują się składaniem deklaracji w imieniu swoich klientów. Właśnie dlatego wszystkim świeżo upieczonym emigrantom zalecamy skorzystanie z ich pomocy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że informacje zawarte w corocznym rozliczeniu są poprawne, a tym samym unikniesz ryzyka poniesienia kary finansowej nałożonej przez norweski urząd skarbowy.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]