PRACA ZDALNA: Jak zmobilizować się do pracy?

Telepraca staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia. Jej zalety doceniają przede wszystkim osoby, które z różnych względów nie chcą, bądź nie mogą pracować w siedzibie danej firmy.

W ciągu ostatnich około trzydziestu lat mamy do czynienia z olbrzymim rozwojem technik komunikowania się. Upowszechnienie się telefonii komórkowej oraz szerokopasmowego Internetu sprawiło, że obecnie miejsce pracy można zorganizować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do tych technologii i kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Praca zdalna, dawniej uważana za ekstrawagancję i przywilej handlowców, obecnie staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia. Na rynku znalazły się wyspecjalizowane agencje pracy, jak np. bpo network, które pomagają w rekrutacji i zatrudnieniu pracowników zdalnych. Jednym z minusów tego typu pracy jest to, że taki pracownik nie ma kontaktu z zespołem znajdującym się w firmie, przez co może czuć się wyobcowany i słabo z nią związany. W ramach integracji pracowników dobrym pomysłem może być wspólne wyjście do salonu masażu. Jeżeli pracownicy danej firmy mieszkają na terenie Warszawy lub w jej okolicach, oferty salonów można znaleźć wpisując w Google masaż warszawa. Wiele firm działających na rynku masażu oferuje specjalne pakiety biznesowe.

Definicję pracownika zdalnego zawarto w Kodeksie Pracy. Artykuł 675 § 2 stanowi, że: „Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej”.

Mając stałe miejsce pracy np. w biurze jesteśmy bardziej zmotywowani do wykonania przydzielonej nam pracy na dany dzień. Pracując w domu, nie będąc pod okiem przełożonych trudno nam się zmobilizować do powierzonych zadań. Na obniżenie naszej chęci do pracy i wydajności mają wpływ tzw. przeszkadzacze (wszelkiego rodzaju pokusy, rozrywki, inne zajęcia).

Organizując sobie miejsce pracy w domu, należy wybrać takie pomieszczenie, w którym w czasie pracy jesteśmy tylko my. Powinien panować tam porządek. Przedmioty stanowiące pokusę typu telewizor, kanapa, łóżko – raczej nie powinny tam się znajdować. Warto sporządzić sobie plan dnia, w którym jasno określimy priorytety i ilość czasu jaką przeznaczymy na wykonanie zadania. Kiedy lista zadań do wykonania będzie się skracać, na pewno podziała to motywująco. W czasie pracy nie wciągajmy się w prywatne pogaduchy i korzystanie, jeżeli nie jest to pomocne w pracy, z mediów społecznościowych. Dobrym sposobem na narzucenie sobie dyscypliny jest ustalenie stałych ram czasowych i nie naruszanie ich zbyt często. Należy pamiętać, że praca w domu nie powinna zaburzać rytmu porannych czynności. Należy się umyć, ubrać i zjeść śniadanie. Praca w piżamie zachęca do powrotu do łóżka.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]