Jak osiągnąć bezpieczeństwo informacji w firmie?

Zapewnienie sprawnego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w dzisiejszych czasach stanowi duże wyzwanie. Na szczęście istnieją gotowe rozwiązania w tym zakresie, które obejmują zabezpieczenia zarówno danych przechowywanych w formie papierowej, jak i cyfrowej. Coraz więcej firm i instytucji korzysta z normy ISO 27001, która szczegółowo reguluje te kwestie.

Źródła zagrożenia informacji

Zagrożeń jest bardzo dużo i są one niezwykle różnorodne. Warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę różne zdarzenia losowe np. pożary, powodzie, które mogą stać się przyczyną trwałej utraty danych. Następna grupa niebezpieczeństw to kradzież danych i ich nieuprawnione użycie. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę zarówno zabezpieczenia fizyczne informacji np. sejfy, szafy pancerne, jak również cyfrowe np. szyfrowanie danych, dostęp po podaniu hasła. Warto zauważyć, że najsłabszym ogniwem często jest po prostu człowiek, który chcąc zapewnić sobie wygodę nie działa zgodnie z surowymi wytycznymi systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji?

Pierwszym oczywistym argumentem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji, zarówno przechowywanych w formie fizycznych dokumentów, jak i cyfrowych np. baz danych. Następstwem wdrożenia systemu jest też wzrost zaufania klientów oraz kontrahentów przedsiębiorstwa, co może przełożyć się na wymierne korzyści finansowe. Stworzenie przejrzystej i jednoznacznej struktury dotyczącej dostępu do danych i zarządzania nimi usprawnia  działanie całej firmy. Warto też podkreślić, że wdrożenie tego systemu oznacza także zgodność w regulacjami prawnymi dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Aby poznać więcej szczegółów dotyczących systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO 27001 warto zajrzeć na są stronę: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/information+security

 

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]