Narzędzia wykorzystywane w outplacemencie

Outplacement to rozwiązanie, które jest skierowane do zwalnianych pracowników.

Wyróżniamy outplacement indywidualny oraz outplacement grupowy, obejmujący większą liczbę osób. Jakie narzędzia są wykorzystywane w jego ramach? Co ma duże znaczenie dla efektywności całego programu outplacementu?

Wsparcie profesjonalistów z różnych dziedzin

Odejście z pracy często bywa dla pracownika traumatycznym doświadczeniem, które może mieć duży wpływ na jego sposób postrzegania siebie i przyszłe wysiłki dotyczące szukania nowej pracy. Z tego względu, outplacement często zakłada profesjonalną pomoc psychologa, który pomoże w poradzeniu sobie z tak dużą zmianą w życiu. Co więcej, na outplacement wielokrotnie składa się wsparcie specjalistów, którzy pomogą przygotować odpowiednio atrakcyjne dokumenty aplikacyjne (ich konstrukcja często ma ogromne znaczenie dla rekruterów) czy podpowiedzą, w jaki sposób najlepiej zaprezentować swoją kandydaturę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Pomoc w wytyczaniu planowanej kariery

Zwalniany pracownik niekiedy nie ma pomysłu na to, czym mógłby zająć się po zakończeniu pracy w danej firmie, a wielu przypadkach zadaniem outplacementu jest pomóc mu w wytyczeniu przyszłej kariery. Co to oznacza? Program może obejmować taki rodzaj wsparcia, który uzbroi uczestnika w wiedzę na temat tego, jak skutecznie znaleźć zadowalającą, rozwijającą posadę, a tym samym, efektywnie wykorzystać swoje kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie.

Przedstawienie dostępnych możliwości

Zdezorientowany pracownik nie zawsze ma świadomość istnienia specjalnych programów kierowanych do osób poszukujących pracy itp. Uposażenie go w podobną wiedzę jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ma bowiem pozytywny wpływ na jego aktywność. To często wykorzystywany w outplacemencie sposób.

Naturalnie, niezależnie od tego, jakie narzędzia zostały zastosowane w programie outplacementu, na uwadze należy mieć w pierwszej kolejności potrzeby/oczekiwania/wymagania osób, które są jego adresatami, dlatego tak ważne jest umiejętne zaprojektowanie całego przedsięwzięcia. Wdrożone rozwiązania różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z outplacementem indywidualnym czy grupowym. Należy pamiętać, że program może obejmować różne metody pomocy.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]