Kto musi posiadać kasę fiskalną w 2018 roku?

Co roku zmieniają się przepisy omawiające prowadzenie działalności gospodarczej. Młodzi przedsiębiorcy zamiast otrzymywać kolejne ulgi umożliwiające im rozwój nowej działalności mają do czynienia z coraz to większym rygorem i nowymi obowiązkami.

Między innymi zmieniają się przepisy dotyczące posiadania kas fiskalnych. Wiele nowych rodzajów działalności od 2018 roku będzie musiało być wyposażone w urządzenia fiskalne już od pierwszego dnia działalności bez względu na to, jaki będzie obrót z działalności.

Kto będzie zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej od 2018 roku?

Wszystkie przedsiębiorstwa, które świadczą lub będą świadczyć usługi takie jak:

– wymiana walut,

– usługi kulturalne i rozrywkowe – wstęp na przedstawienia cyrkowe,

– usługi rozrywkowe i rekreacyjne – wstęp do parków rozrywki, wesołych miasteczek na dyskoteki i sale taneczne.

Zatem przedsiębiorstwa oferujące takie usługi będą musiały zaopatrzyć się w kasy fiskalne lub odpowiednie systemy sprzedaży. Także od połowy nowego roku ma wejść w życie ustawa mówiąca o obowiązku dla przedsiębiorców przyjmowania płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że firmy, które jeszcze nie przyjmują płatności kartami będą musiały kupić odpowiednie terminale płatnicze, aby móc przyjmować płatność w dowolnej formie. Jednakże zasady stosowania kasy fiskalnej się nie zmieniają. Nie zarejestrowanie transakcji na kasie będzie traktowane jako wykroczenie.

Przedsiębiorcy zobowiązani od roku 2018 do posiadania kasy fiskalnej będą jednak mieli czas do 1 kwietnia 2018 roku na dostosowanie systemów rozliczeń i rozpoczęcia prowadzenia ewidencji transakcji na kasie fiskalnej.

Co z transakcjami w kantorach online?

Kantory walutowe według nowych przepisów będą zobowiązane do wystawiania paragonów, ale co ciekawe kantory internetowe mają ograniczone możliwości w tym zakresie, ponieważ nie kontaktują się bezpośrednio z klientem podczas transakcji wymiany, a nie można według obecnie obowiązującego prawa wydać paragonu online.

Sala taneczna, dyskoteka za co paragon?

Nowością jest też konieczność posiadania kasy, aby wystawić paragon w sali tanecznej czy dyskotece. Ale rozporządzenie nie wskazuje czy ma to być paragon za usługę nauki tańca czy może też w wypadku dyskoteki za dodatkowe świadczenia, inne niż sam koszt wstępu.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]