Kwota dochodu wolnego od podatku

Kwota dochodu wolnego od podatku to pewnego rodzaju limit dochodu, za który nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Dzięki temu taka osoba może w rozliczeniu rocznym liczyć na zwrot zaliczki pobranej na ten cel. Od 2009 roku suma ta wynosi 3091,49 zł w sali roku.

Kwota wolna od podatku jest określana prawnie przez Ustawę z dnia 26 lipca 1991 roku od podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota 3091,49 zł po obliczeniu według skali dochodowej daje kwotę podatku na poziomie 0 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotówek). Każdy zarobiony grosz ponad tą wartość daje już inny wynik i konieczność zapłacenia podatku.

Kwoty wolne od podatku są różne w poszczególnych krajach. Porównywanie tych wartości nie jest jednak specjalnie miarodajne, ponieważ różnią się też zasady rozliczania podatków. W wielu krajach oprócz podatku dochodowego składa się również składki ubezpieczeniowe, a kwoty wolne od podatków ich nie obejmują. Niekiedy stosowane są jeszcze dodatkowe wymagania, które mogą podwyższyć kwotę wolną od podatku np. dla osób, które wychowują dzieci lub opiekują się osoba niepełnosprawną.

Kraje z najwyższą kwotą wolną od podatku:

Cypr – 19 500 Euro,
Hiszpania – 17 704 Euro,
Irlandia – 16 500 Euro,
Finlandia – 16 100 Euro,
Wielka Brytania – 12 760 Euro.

W Polsce to zaledwie – 734 Euro.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 komentarz

  1. Tateusz Pogodziński

    Trochę to żałosne, że kwota wolna od podatku jest tak niska.
    Minimum to 8000 zł. A to i tak niewiele.