Kredyt, leasing czy gotówka? Jak najlepiej nabyć samochód na firmę?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, chyba nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Pojazd mechaniczny jest jedną z pierwszych inwestycji, na jaką decyduje się przedsiębiorca. Nie ma tutaj znaczenia branża ani rodzaj wykonywanej działalności. Pewne jest, że samochód wiele ułatwia i wpływa na komfort prowadzenia biznesu. No właśnie, ale czy każdego stać na auto?

Źródła finansowania

Okazuje się, że statystyczny Polak wydaje na samochód od 5 do maksymalnie 30 tysięcy złotych. Najwięcej pojazdów, które jeżdżą po rodzimych drogach to takie, których wartość nie przekracza 16 tysięcy złotych. Mając na uwadze rozpoczęcie działalności gospodarczej, doskonale zdajemy sobie sprawę, że biznes pochłania mnóstwo pieniędzy. Samo otwarcie firmy wiąże się z kolosalnymi wydatkami. Nie zawsze wystarcza na nowe auto.

 

Nie mamy też co liczyć na oszczędności. Wylicza się, że regularnie odkłada pieniądze tylko połowa z nas, ale i tak nie są to duże sumy. Najczęściej tzw. zaskórniaki nie przewyższają wartości dwukrotnej średniej pensji. Nie jest to zbyt wiele, na pewno nie wystarcza na zakup auta. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się więc na leasing albo kredyt samochodowy dla firm. To dobre rozwiązanie nawet dla świetnie prosperujących przedsiębiorstw, które nie chcą inwestować bieżących środków w rozwój działalności.

 

Wiele możliwości, wiele zalet, wiele wad

Okazuje się, że nie ma idealnego źródła finansowania. Każdy właściciel działalności gospodarczej musi brać pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby. Zarówno leasing, wynajem samochodów czy kredyt samochodowy dla firm będzie wiązać się z mnogością korzyści, ale i szeregiem ograniczeń.

 

Zanim zapadnie decyzja dotycząca źródła finansowania firmowego auta, każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jaki samochód jest niezbędny w celu rozwoju firmy?
  • Jaka jest kondycja finansowa firmy?
  • Jaka jest sytuacja podatkowa firmy?
  • Czy firmę stać na dodatkowe miesięczne koszty związane z nabyciem pojazdu?

 

Dlaczego wybrać kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy dla firm to kredyt celowy, czyli taki, który udzielany jest na preferencyjnych warunkach. I chociaż w koszty firmy można wliczyć jedynie część odsetkową każdej spłacanej raty, to i tak zobowiązanie takie wykazuje sporo walorów. Przede wszystkim nabywany samochód od razu staje się własnością firmy i wlicza się do jej floty. Jeśli tylko firma wykazuje odpowiednie dochody i posiada zdolność kredytową, kredyt taki udzielany jest na naprawdę korzystnych warunkach.

 

Właściciel firmy zyskuje też dodatkowe bonusy. To między innymi tanie, ale o szerokim zakresie ubezpieczenie czy możliwość darmowego serwisowania auta u współpracujących z bankami partnerów. Do tego samochód można kupić w wybranym salonie, komisie albo od prywatnego właściciela. Same banki również posiadają listę rekomendowanych dealerów.

 

Kiedy lepiej wybrać wynajem auta albo leasing?

Na takie rozwiązanie zdecydują się właściciele firmy, która wykazuje zbyt duże przychody. Przedsiębiorcy chcą wtedy zmniejszyć obciążenie podatkowe, wrzucając w koszty raty leasingowe albo wydatki z tytułu wynajmu. Należy jednak pamiętać, że auto nigdy nie jest wtedy własnością firmy.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]