Jak stworzyć idealne CV

Portrait of a beautiful young business woman standing against grKażdy, kto choć raz nieoczekiwanie stracił pracę, wie, że szybkie znalezienie nowej posady nie jest łatwe. Kluczową rolę odgrywa wówczas dobra autoprezentacja. Warto ją zacząć od stworzenia dobrego CV.

Stare powiedzenie mówi, że jak nas widzą, tak nas piszą. Niewątpliwie, odnosi się ono również do spraw rekrutacyjnych. Zanim jednak dojdzie do spotkania z potencjalnym pracodawcą, kandydat musi odpowiedzieć na niejedno ogłoszenie o pracę, wysyłając swoje CV. Rekruterzy otrzymują dziennie setki zgłoszeń. Aby ich wybór padł na konkretne, dokument musi się czymś wyróżniać.

Co zawrzeć w CV

Życiorys jest pierwszym dokumentem na temat kandydata, z którym ma do czynienia potencjalny pracodawca. Stąd, CV musi mieć przede wszystkim wartość merytoryczną. Powinien zawierać imię i nazwisko kandydata, informacje odnośnie jego wykształcenia i doświadczenia zawodowego zdobytego w poprzednich miejscach pracy i na odbytych stażach, dane kontaktowe, również zainteresowania. To pomoże zaprezentować się z atrakcyjnej strony (lepiej jednak w tej rubryce wystrzegać się banałów).

Warto również zadbać o atrakcyjność graficzną życiorysu. Rekruterzy radzą, by w zgłoszeniach kandydaci zamieszczali swoje zdjęcie. To jednak nie wszystko. Zwykła kartka A4 zawierająca informacje i zdjęcie nie zainteresuje potencjalnego pracodawcę. Kandydat musi się postarać.

Jak zainteresować pracodawcę?

W tym momencie z pomocą przychodzi kreator CV. To strona internetowa, za pomocą której kandydat szybko i łatwo może stworzyć prywatny dokument na potrzeby rekrutacyjne. W sieci jest mnóstwo serwisów, które to umożliwiają (np. recrutizer.pl). Z ich pomocą każda osoba, nawet mająca minimalne doświadczenie w obsłudze komputera, jest w stanie stworzyć własne niepowtarzalne CV.

Jak to zrobić? Najpierw należy wybrać szablon – wzór CV z dostępnych w bazie. Następnie dodać treść, czyli samodzielnie uzupełnić informacje mające się znaleźć w zgłoszeniu albo importować je ze społecznościowego serwisu zawodowego. I już, życiorys jest gotowy! Na potrzeby rekrutacji na kilka stanowisk, można stworzyć dowolną ilość dokumentów. Jeśli coś nie wyszło – bez obaw: w każdej chwili da się wrócić do zapisanych plików i je edytować – usuwać, zmieniać lub dodawać informacje. A także tłumaczyć na różne języki. Po zakończonej edycji CV można wysłać do pracodawcy albo opublikować. Serwisy umożliwiają publikacje zarówno na portalach społecznościowych, jak i pod własną domeną. Co więcej, internetowy kreator CV pozwala śledzić postępy w rekrutacji, kontrolować statystyki wyświetleń i natychmiast reagować na zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. A cały proces tworzenia zgłoszenia nie zajmie więcej niż kilka minut. Przy tym CV może być oryginalne i niepowtarzalne.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]

4 komentarzy

 1. Piotr Mastalerz

  czy naprawdę CV ma aż takie znaczenie?
  dlaczego pracodawcy tak bardzo patrzą na ten dokument podczas zatrudniania, a w ogóle lekceważą przebieg rozmowy? wydaje mi się, że nie należy się tak sugerować papierkiem, w którym można napisać wszystko.

 2. Adrian

  Czasem posiadane umiejętności są znacznie wyższe niż to co zamieszczamy w CV głównie z uwagi na młody wiek i brak udokumentowanego doświadczenia

 3. Pawel

  Według mnie rozmowa może wykazać znacznie więcej niż to co mamy napisane w CV. Jest wiele osób które mają wysokie wykształcenie a nie potrafią się porozumieć z innymi