Nasza oferta: Poradniki i książki Serwisy informacyjno-doradcze Programy komputerowe Publikacje on-line Dokumenty elektroniczne Seminaria i konferencje

Szukaj w serwisie:
REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne – kolejne propozycje

Resort pracy i polityki społecznej zamierza wprowadzić nowy system regionalnych i branżowych stawek płacy minimalnej. Tak wynika z ostatnich wypowiedzi ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Stawki te nie będą mogły być niższe od bazowego minimalnego wynagrodzenia, ustalanego dla całej Polski. Jeżeli koncepcja zostanie wprowadzona w życie, wysokość wynagrodzenia minimalnego zostałaby podniesiona m.in. na Mazowszu i Śląsku. Do zmian może jednak dojść najwcześniej w 2015 r.

Wysokość regionalnych stawek określać miałyby „wojewódzkie komisje dialogu społecznego”. Składać się one mają z przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych i władz danego województwa. Nowy system ma zostać wprowadzony najwcześniej od 2015 r.

Przewiduje się, że efektem zmian byłby wzrost wynagrodzenia minimalnego m.in. w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim oraz wielkopolskim. Obecnie w tych województwach średnia płaca jest relatywnie – w stosunku do średniej krajowej – wysoka.

(Źródło: Podatki.biz)


Copyright © 2013 Dashöfer Holding Ltd. Verlag Dashofer Sp. z o.o., ul. Bieżanowska 7, 02-655 Warszawa
tel.: +48 22 559 36 00, fax: +48 22 829 27 00, +48 22 559 36 99