Ergonomiczne meble biurowe? Podpowiadamy jak urządzić biuro

biuroTakie drobiazgi jak kwiatek w doniczce, odpowiednio dobrany fotel, biurko czy komputer mogą w niesamowity sposób poprawić efektywność naszej pracy. Na naszą wydajność bardzo wpływa to jak czujemy się w miejscu pracy oraz jakim wyposażeniem dysponujemy. Doradzamy jak powinno wyglądać idealne biuro.

Przemyśl w co chcesz zainwestować

Planując wyposażenie firmy powinniśmy zastanowić się nad tym jakie elementy wyposażenia są dla nas szczególnie ważne. Pod względem ergonomiczności biura powinny to być meble, czyli przede wszystkim fotele, biurka, regały ale równie oświetlenie. Wszystkie sprzęty i meble znajdujące się w biurze powinny być bardzo dobrej jakości, wykonane z atestowanych materiałów oraz bezpieczne tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pracujących w nim osób. Zakup porządnych mebli biurowych i pozostałego wyposażenia wysokiej jakości to inwestycja w pracowników. W dobrze zaaranżowanym biurze pracuje się lepiej. Dzięki ergonomiczności mebli wzrasta także komfort pracy i samopoczucie pracowników, co skutkuje większym zaangażowaniem i kreatywnością w działaniu.

Meble biurowe

Najważniejszym meblem w biurze jest oczywiście biurko. To przy nim każdy z pracowników spędza wiele godzin dziennie. Ergonomiczne biurko powinno być odpowiednio wysokie, tak aby siedząca przy nim osoba mogła swobodnie zmieścić pod nim nogi oraz nie musiała zbytnio się nad nim nachylać np. pisząc lub korzystając z komputera. Taka zła postawa w trakcie pracy może mieć bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia. Często przyczyną wielu dolegliwości takich jak ból pleców, karku czy głowy jest właśnie nie odpowiednio dobra wysokość mebli biurowych. Drugim równie ważnym elementem każdego biura jest fotel. Jest on tak samo istotnym elementem, ponieważ podobnie jak biurko wpływa na pozycje pracującej osoby. Dobre krzesło biurowe powinno być obrotowe, wyposażone w mechanizm regulacji wysokości siedziska, odchylane oparcia oraz podłokietniki. Bardzo ważna jest w tym przypadku także stabilność fotela oraz możliwość dostosowania się do sylwetki pracownika. Osoba pracująca, na takim fotelu powinna czuć się wygodnie i nie odczuwać żadnych napięć w okolicy karku czy pod kolanami.

Oświetlenie biura

Czasy ostrych jarzeniówek w biurach odchodzą już w zapomnienie. Jaskrawe światło szybko męczy oczy, co powoduje rozdrażnienie, dekoncentracje oraz często jest przyczyna bólów głowy. Nie można też oczywiście pracować w mroku. Odpowiednie światło do biura to takie nie przekraczające mocy 80 W. Bardzo ważne jest również aby pracować maksymalnie ile się da przy świetle naturalnym, ponieważ jest najzdrowsze dla naszego wzroku. Duże znaczenie ma ustawienie biurek w pomieszczeniu tak aby światło z okien nie odbijało się w ekranie komputer, ponieważ bardzo utrudnia to pracę. Najlepiej jeżeli okno będziemy mieć z bocznej strony biurka, zaś drzwi na wprost niego.

Niedoceniony wpływ roślin na prace w biurze

Aranżując biurko skupiamy się na meblach biurowych, fotelach, oświetleniu, sprzęcie komputerowym itd. zapominając często, że diabeł tkwi w szczegółach. Chociaż w przestrzeni typowo biurowej często nie ma miejsca na designerskie dodatki czy inne ozdoby, warto udekorować je zielona rośliną. Kwiaty w doniczkach sprawiają, że czujemy się spokojniej, bezpieczniej, a ich zielony kolor uspokaja i budzi nadzieje. W środowisku pracy często zapominamy naturze i o tym jaki ma na nas wpływ. Warto gdzieś wśród biurek i regałów ustawić kilka zielonych doniczek.

Ocena czytelników
[Głosów:2    Średnia:5/5]