Dlaczego biuro rachunkowe?

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić księgi rachunkowe, popularnie mówimy, że musi obowiązkowo uwzględnić księgowość w swojej działalności. Początkujący przedsiębiorca najczęściej stara się robić wszystko samodzielnie, jednak szybko dociera do punktu, gdzie staje się to niemożliwe bez choćby podstawowego przygotowania ekonomicznego.

 I to mimo dostępu do darmowych programów księgowych, umiejętności obsługi exela i wielu innych. Jednak wszelkie raporty, statystyki, różnego rodzaju dokumenty, które trzeba przygotować kilkanaście razy w roku przesądzają o decyzji zatrudnienia księgowego. 

Można zrobić to dwojako. Zatrudnić osobę o uprawnieniach księgowego lub znaleźć zewnętrzne biuro rachunkowe. Jedno i drugie ma swoje zalety, jednak dla przedsiębiorcy początkującego najbardziej ekonomiczną wersją jest biuro rachunkowe. Zatrudnienie księgowego w swojej firmie generuje wiele kosztów, trzeba zorganizować miejsce pracy, kupić oprogramowanie, ponosić koszty pracownika. Natomiast biuro rachunkowe redukuje te koszty do minimum. 

Gdy pojawiły się na rynku usługi księgowe w takiej postaci, wiele firm decydowało się na nie, po czym wycofywało. I było w tym wiele racji, ponieważ usługi księgowe przypominały wówczas manufakturę. Przedsiębiorca i tak musiał wykonać dużo pracy księgowej, aby przygotować dokumentację dla biura. Odsyłając mu papiery tracił nad nimi kontrolę. Nie mógł tak naprawdę z nich korzystać, a każda próba zajmowała mnóstwo czasu. 

Aktualnie biuro rachunkowe czy biuro księgowe dysponuje zupełnie innymi możliwościami. Dokumenty przesyła się online, tworzy się konta w chmurze, gdzie klient ma dostęp do wszelkich zestawień, raportów, analiz. Może korzystać na bieżąco z efektów pracy księgowego i kontrolować aktualny stan swojej firmy. Śledzić przepływy finansowe, a analizy działalności pomagają na bieżąco w podejmowaniu właściwych decyzji. 

Rozwój zewnętrznych usług księgowych utworzył podporę merytoryczną dla przedsiębiorcy. Oddzielną kwestią jest oczywiście znalezienie odpowiedniego dla siebie biura rachunkowego, ale to już zależy od umiejętności werbalizacji swoich potrzeb przez przedsiębiorcę i wypracowania modelu współpracy. W każdym razie z punku widzenia ekonomicznego zyskują zawsze obie strony.  

 

 

 

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]