Aniołowie biznesu

Anioł biznesu to zamożna osoba, która jest w stanie przeznaczyć swój kapitał na finansowanie przedsięwzięć we wczesnych fazach rozwoju. W zamian pozyskuje on pakiet udziałów w firmie i jest w stanie czerpać z nich korzyści finansowe w momencie, gdy przedsięwzięcie się rozwinie i zacznie być dochodowe. Anioły biznesu inwestują swoje własne fundusze, co odróżnia ich od tzw. venture capitals. Tam pieniądze znajdują się na specjalnych funduszach, które zostały stworzone do tego właśnie celu.

Inwestycja w przedsięwzięcie

Środki, które oferowane są przez takich inwestorów mają za zadanie wypełnić lukę pomiędzy finansowaniem pozyskiwaniem ze swoich źródeł (rodzina, przyjaciele, oszczędności) a funduszami z zakresu venture capitals. Pozyskanie dużych kwot na rozpoczęcie działalności jest dla większości młodych i początkujących przedsiębiorców sporym problemem. Z drugiej strony skorzystanie z możliwości kapitału jest możliwe zwykle jeżeli potrzebujemy ogromnych pieniędzy na rozruch. Z tego powodu korzystanie z pomocy aniołów biznesu jest rozwiązaniem coraz częściej branym pod uwagę. W Polsce można zauważyć, że coraz więcej osób zajmuje się inwestowaniem w dobrze rokujące przedsięwzięciach. Często takie osoby są zgrupowane w sieciach, co zapewnia im anonimowość, selekcję projektów oraz inne korzyści.

Ryzyko

Inwestycje prowadzone przez aniołów biznesu są wysoko narażone na niepowodzenie. To powoduje, że wymagają one wysokich stop zwrotu. Według statystyk większość firm upada niż zdoła utrzymywać się na rynku. Często mówi się, że anioły biznesu to osoby, które są już na emeryturze i mają dostateczną ilość środków, które pozawalają na takie inwestycje. Ze względu na swój majątek jest on w stanie przeznaczyć nawet duże sumy na rozwój przedsięwzięcia i upadek firmy nie powoduje znaczącego zubożenia. Takie osoby poza pieniędzmi są w stanie służyć również wiedzą i doświadczeniem. To pomaga prawidłowo pokierować działaniami i zwiększyć szansę powodzenia biznesu.

Ocena czytelników
[Głosów:0    Średnia:0/5]